Kształcenie charakteru cz. 1

By admin

Grudzień 23, 2017 Wiedza o pedagogii 1 Comment
Tagi:

Obok wykształcenia naukowego, nauczyciel powinien posiadać i prawdziwe wykształcenie moralne. Otóż nie jest zadaniem „Pedagogiki praktycznej” wyliczać tu i przedstawiać nauczycielowi za wzór wszystkie cnoty ludzkie w ich rozmaitych odcieniach. Czego mamy prawo żądać od każdego człowieka wykształconego pod względem moralnym, to naturalnie jest również obowiązkiem nauczyciela. Tu chodzi nam głównie o te cnoty, których brak niemile nas razi w nauczycielu, a których jednak często nie dostaje właśnie tam, gdzie być powinny, i których brak staje się często tym przykrzejszym przez dołączające się przywary.

Przede wszystkim potrzeba nauczycielowi miłości, życzliwości i zaufania do młodzieży. Kto nie zna tych uczuć i posiada jedynie talent do nauczania, choćby ten talent był tak potężny, żeby zdołał poruszać góry, lepiej by zrobił, gdyby się wyrzekł zawodu nauczycielskiego.

Gdzie niema prawdziwego zaufania i miłości, tam prędko osiedla się nieufność i cierpki stosunek do ludzi. A nieufność jest jedną z najgorszych przywar nauczycielskich.

Latest Comments
  1. Reklama